Rozhledník
RSS FeedPublikováno: Út 06.09.2022
Region: Jablonecko, Semilsko, Trutnovsko
Není nic vzácného narazit v lesích na odvozních místech na skládky dřeva. V závislosti na intenzitě těžeb mohou být i několik desítek metrů dlouhé a často bývají i více než dva metry vysoké. Je na místě zdůraznit, že složené kmeny, jakkoliv by se to mohlo zdát být bezpečné, nejsou dětskými prolézačkami a pohyb po nich může být velice nebezpečný. I z toho důvodu je každá taková skládka dřeva obepnuta červeno-bílou páskou „vstup zakázán“, což doplňují i informační cedule, a lezení po nich je přísně zakázáno.
V letošním roce v Krkonoších stále ještě zpracováváme nadprůměrné množství kůrovcem napadeného dřeva. Likvidujeme také poškozené dřevo na některých větrnými kalamitami postižených lokalitách. V neposlední řadě se v posledních týdnech více než obvykle zaměřujeme na vyhledávání a likvidaci nebezpečných stromů. Kromě toho probíhají i úmyslné zásahy ve prospěch změny druhové skladby krkonošských lesů.
Logistika těženého spočívá v přepravě pokácených kmenů lanovkou nebo vyvážecí soupravou na odvozní místo. Tam pro ně přijede odvozní souprava, která jednotlivé kmeny naloží a odveze k dalšímu zpracování. Ideální je, aby těžba a odvoz na sebe bezprostředně navazovaly, ale pokud není dostatek odvozních kapacit, nebo když je v jednom čase velké množství vytěžených kmenů, hromadí se dřevo na skládkách. Ty jsou v souladu s našimi směrnicemi označeny informačními cedulemi a bezpečnostní páskou s nápisem „vstup zakázán“. Bohužel se často setkáváme s poškozením tohoto označení.
Lesy Krkonoš zaujímají 80 % rozlohy Krkonošského národního parku a v současné době jsou i přes nepříznivé vlivy minulých let (kůrovec, větrné kalamity) v nejlepším stavu za posledních 200 let. I díky našem ochranářsko-lesnickému přístupu k hospodaření jsme držiteli certifikátů PEFC a FSC, které deklarují, že zdejší lesy jsou obhospodařovány šetrným způsobem. Například nejsou povoleny holoseče, používání chemických prostředků či pálení klestu v lese. Lesy jsou postupně převáděny na věkově rozrůzněné porosty s větším podílem listnatých stromů a jedle. V budoucnu pak budou odolnější před větrnými, sněhovými a kůrovcovými kalamitami. Významný podíl dřeva zůstane v lese k zetlení, ke zvýšení druhové rozmanitosti rostlin a živočichů, k obnově půdního prostředí, lepšímu zachycení vodních srážek (zmírnění povodní) a zdraví ekosystému. Přednostně jsou v lese ponechány doupné stromy jako hnízdiště ptáků. Hospodaření podle standardu FSC klade na správce lesa zvýšené nároky, je ale k přírodě odpovědnější.
Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap
Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz
GPS: 50.7066069, 15.6435389
Vybrali jsme pro Vás