Krkonosskerozhledy.cz

O nás Média Fotogalerie Kontakt
 

Volný čas

RSS Feed

Filtry - zde klikněte pro jejich nastavení

Jít zpět

Jít zpět

Chojnik – zřícenina hradu

Chojnik – zřícenina hradu

Klikněte pro zvětšení obrázku.

Region: Náchodsko

Chojnik – zřícenina hradu - Jelenia Góra, Polsko

Známá hradní zřícenina je situovaná na žulové hoře jihozápadně od Jeleniej Góry nad obcí Sobieszów.

Hrad Chojnik, až do roku 1945 známý jako Kynast, představuje opravdový historický symbol předhůří západní části Krkonoš.

Budovatelem hradu byl v letech 1353 až 1464 svídnicko-javorský kníže Bolek II. Ovšem vdova po tomto knížeti Anežka předala v roce 1381 hrad s panstvím do držení Gotsche Schaffa, člena význačného slezského rodu Schaffgotschů. O dva roky později je doložena hradní kaple. V majetku tohoto rodu byl Chojnik až do roku 1634. Hrad byl císařem Ferdinandem zkonfi skován pro údajnou zradu Hanse Ulricha Schaffgotsche. Rod získal hrad zpět do svého držení v roce 1649. V roce 1675 po zásahu blesku hrad vyhořel a již nebyl obnoven.

První snahy o opravu proběhly v roce 1714. Již v polovině 19. století se objekt stal oblíbeným výletním místem. V průběhu 20. století byl opravován a nyní je hodnotnou turistickou atrakcí. Přístupný je ve stanovené otevírací době.

Hrad Chojnik můžeme po stavební stránce dělit na několik částí. Raně gotický hrad zaujímal pouze vnitřní jádro celého hradního areálu na jihozápadě. Na jihovýchodě jádro korunoval od počátku mohutný bergfrit, tedy okrouhlá věž, využitá dnes jako hradní rozhledna. Na protějším severozápadě se nacházel rozlohou nevelký palác s hradní kaplí. Dvoupatrová stavba o rozměrech 8,5 x 6,9 metru byla podsklepena. Součástí nádvoří byla cisterna na vodu. Obě části spojovaly vysoké hradby s obrannými ochozy. Celek obklopovala vnitřní parkánová linie. Při další přestavbě byl hrad rozšířen o předhradí, které vzniklo na severovýchodní straně a bylo obklopeno okružním parkánem s nárožní baštou. Teprve potom bylo vybudováno venkovní opevnění se vstupní branou a velkou podélnou severní baštou.

 

GPS: 50.83409909156285, 15.644311335565261

Zobrazit polohu na mapě

Naplánujte si trasu (přes google mapy)

Jít zpět

Mapa k článkům - kliknutím zobrazíte informace

Vybrali jsme pro Vás