Krkonosskerozhledy.cz

O nás Média Fotogalerie Kontakt
 

Volný čas

RSS Feed

Filtry - zde klikněte pro jejich nastavení

Jít zpět

Jít zpět

Piettova papírna v Dolním Maršově

Piettova papírna v Dolním Maršově

Klikněte pro zvětšení obrázku.

Region: Trutnovsko

Piettova papírna v Dolním Maršově

Prostor na pravém břehu Úpy mezi řekou a vozovou cestou od tehdejšího Freiheitu na sever k horám byl od samých počátků industrializace krkonošského podhůří jako stvořený k podnikání. Voda tu poháněla už Zinneckerův hamr na zpracování železa a na jeho místě v polovině 19. století zřídil barvíř a majitel bělidla Johann Etttrich malou papírnu. Zajisté dobře odhadl výhody toho místa geniální papírník Prosper Piette, když se rozhodl papírnu koupit; lesy všude kolem, brusírny dřeva v sousedství, dopravní tepna přímo u továrny a hlavně – čistá úpská voda! Pro nejjemnější papírenský sortiment rodu Piettů k nezaplacení.

Už Prosperův otec Jean Louis, kdysi generál Napoleonova vojska, začal v roce 1818 s úpravami staré papírny v německém Dillingenu, kde rozjel strojní výrobu zejména tenkých, takzvaných hedvábných papírů. V roce 1830 tu vyrobil první archy cigaretového papíru na světě!

Začínal jako ředitel papírny ve Vraném nad Vltavou, pro vlastní výrobu si ale pronajal Císařský mlýn v Bubenči u Prahy, kde začal jako první v rakouských zemích s cigaretovým papírem podle francouzského způsobu. Zároveň také projektoval výstavbu tehdy nejmodernější a nejvýkonnější papírny ve střední Evropě, továrny podnikatele Abrahama Winternitze na Šumpersku.

Tak se mu podařilo získat dostatek peněz, aby se osamostatnil. Roku 1866 kupuje v konkurzu od věřitelů onu zastaralou papírničku v Maršově a je to právě čistá úpská voda, která mu umožňuje vsadit především na nejkvalitnější cigaretový papír. Celou továrnu přestavuje, pořizuje na tehdejší dobu velmi moderní vybavení a získává i vlastní celulózku a brusírnu dřeva. 16. prosince 1866 tu zahajuje výrobu cigaretového papíru s denní produkcí 400 kg. O rok později za něj získává v Paříži bronzovou medaili.

Prosper II. Piette, který se po otcově smrti v prosinci roku 1872 ujímá vedení firmy a pro maršovskou papírnu zakládá novou akciovou společnost. V historii svého rodu i v celé oblasti svého podnikání je znám jako „Otec Krkonoš“.

Tento humanista a vzdělaný muž pozvedá také sociální úroveň svých dělníků, zavádí nemocenské, invalidní a penzijní pojištění, spoření, půjčky zaměstnancům, a dokonce vymoženost do té doby nevídanou – útulek pro děti zaměstnaných matek.

Piette opět získává – tentokrát od císaře Františka Josefa I. – pro svůj rod šlechtický titul za zásluhy o rozvoj průmyslu. Piettům tak znovu náleží erb s mořskou vlaštovkou a přídomek de Rivage, který už v 15. století vlastnili prapředkové z belgického městečka Rivage.

Lze jen doufat, že onu krásnou červenobílou továrničku nepostihne osud sousední, postupně bourané „Eichmanky“, ve své době jediného československého výrobce jemného papíru na bankovky. Jak tato impozantní budova z režného kamenného zdiva, tak i kouzelná „pietka“ jsou jedinečnými památkami industriální architektury. Bohužel v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky zapsány nejsou.

 

GPS: 50.63144723181506, 15.81242679140613

Zobrazit polohu na mapě

Naplánujte si trasu (přes google mapy)

Jít zpět

Mapa k článkům - kliknutím zobrazíte informace

Vybrali jsme pro Vás