Krkonosskerozhledy.cz

O nás Média Fotogalerie Kontakt
 

Volný čas

RSS Feed

Filtry - zde klikněte pro jejich nastavení

Jít zpět

Jít zpět

Malá Úpa – kostel sv. Petra a Pavla

Malá Úpa – kostel sv. Petra a Pavla

Klikněte pro zvětšení obrázku.

Region: Trutnovsko

Malá Úpa – kostel sv. Petra a Pavla

Tu a tam se Malá Úpa pyšní nejvýše položeným kostelem v Čechách, ačkoli to není tak úplně pravda, neboť šumavská Kvilda má svého svatého Štěpána v 1065 metrech nad mořem a zde jsme „pouze“ v 975 metrech. Zůstává alespoň krkonošský primát.

Dle pověsti se císař podivoval tomu, jak si dobře horalé žijí. Nikdo mu nechtěl prozradit, čím to je. Až Erika, dcera mlynáře z Mohornova mlýna, slíbila, že mu to řekne, když v Malé Úpě nechá postavit kostel. Císař to přislíbil a Erika mu prozradila, že blahobyt pramení z pašování. Císař svůj slib dodržel, Malá Úpa získala kostel, ovšem posléze i celnici.

10. září 1806 však udeřil blesk, kostelík shořel i s oltářem věnovaným prelátem Petrem Kailichem ze slezského Křešova a za své vzaly i tři zvony.

Nový kostel již zdil zednický mistr Christof Melzer z Albeřic a 18. října roku 1807 v něm mohla být sloužena první mše. Kostelík má velmi jednoduchý tvar lodi s prostou sedlovou střechou a nízkou vížkou nad štítem. Důstojnější vzezření svatostánku dodává pětiboký presbytář. V průběhu dalších let se kostelík příliš neměnil.

Na počátku 20. století se změnil tvar střechy věže, jednoduchá cibule zvětšila svůj objem. Hlavní oltář s obrazem svatých Petra a Pavla doplněných vlevo sv. Terezií a vpravo sv. Alžbětou byl pořízen při celkové obnově interiéru roku 1936.

Založení kostela mělo pro formování horské osady zásadní význam. Nedaleko něho vyrostla fara, hospoda, škola a hájovna. Malá Úpa tak získala své centrum. To se však během dvacátého století přesunulo na lépe dostupné Pomezní Boudy s hraničním přechodem a historický střed obce proto zůstal jedinečně zachován. Kostelík je stále důležitým symbolem obce, což dosvědčuje i fakt, že se dostal do obecního znaku. Díky obětavé péči hrstky původních obyvatel přečkal bez větší újmy i druhou polovinu 20. století.

 

GPS: 50.724138698435894, 15.813629777890686

Zobrazit polohu na mapě

Naplánujte si trasu (přes google mapy)

Jít zpět

Mapa k článkům - kliknutím zobrazíte informace

Vybrali jsme pro Vás