Krkonosskerozhledy.cz

O nás Média Fotogalerie Kontakt
 

Volný čas

RSS Feed

Filtry - zde klikněte pro jejich nastavení

Jít zpět

Jít zpět

Mříčná – kostel sv. Kateřiny Alexandrijské

Mříčná – kostel sv. Kateřiny Alexandrijské

Klikněte pro zvětšení obrázku.

Region: Semilsko

Mříčná – kostel sv. Kateřiny Alexandrijské

Vcelku prostá svatyně, orientovaná obráceně, než u kostelů bývá zvykem (oltář najdeme na západní straně), stojí v ladovsky krásné poloze a laskavě shlíží na mříčenské chalupy a domky rozběhlé v táhlém údolí. Od kostela a zvláště pak z věže se otvírá nádherný pohled na západní Krkonoše. Současná stavba vznikla až v 18. století na místě starého kostela – loď a presbyterium r. 1716, věž r. 1787.

Interiér s plochostropou lodí, klenutým presbyteriem a prostým venkovským vybavením nese půvab lidového cítění. K nejbohatším výtvarným prvkům patří bohatá balustráda kůrového zábradlí. Často se tu provozovala i dost náročná hudba. Vydatným pomocníkem v tomto úsilí vždy byly varhany. V prosté skříni s naivní sochou sv. Cecílie se ukrývá vzácný nástroj, dílo Ignáce Predigera z roku 1827. Na sklonku minulého století byly některé rejstříky již nepoužitelné a úniky vzduchu děrami po červotoči takové, že pokud chtěl varhaník dosáhnout jen trochu mohutnější hry, muselo se spolu s elektrickým pohonem měchů použít i klasické šlapání. Nesmírně náročné opravy nástroje se ujal Karel Müller (provedl ji zdarma!) a za pomoci několika nadšenců varhany skvělým způsobem opravil. Dnes nástroj dobře slouží při bohoslužbách i při koncertech.

Za dalším pokladem musíme do nevelké zvonice v hlavní věži. S trochou napjaté zvědavosti stoupáme po dřevěných schodech. Klid ruší jen rozvážný chod věžních hodin. Ještě mě stačí zaujmout v omítce vedle okna vyrytý nápis „ať žije zvoník“ a zvon je před námi. Nevelký, prostý, ušlechtilého tvaru.

Památkový úřad pod záminkou dokumentace zdržoval odvoz vzácných památek a podle Ambrožovy korespondence přečkal mříčenský zvon zlé časy pečlivě uschován a utajen v Praze. Podle druhé verze nakonec musel s ostatními kovovými „bratry“ do Německa a s řadou z nich byl po válce nalezen neporušený v ochranném pískovém zásypu poblíž Hamburku.

V tichosti stojíme a nasloucháme pravidelným úderům. Z Mříčné 15. století již nezůstalo nic, jenom zvon. Lidská jména i jejich osudy odvál čas. A přesto slyšíme stejný hlas, jako slýchali naši dávní předkové…

Mříčenský kostel náleží k velmi živým svatyním a patří k nejmalebnějším dominantám západních Krkonoš. Tím vším spoluvytváří atmosféru našeho domova.

 

GPS: 50.60062869103719, 15.466314541664019

Zobrazit polohu na mapě

Naplánujte si trasu (přes google mapy)

Jít zpět

Mapa k článkům - kliknutím zobrazíte informace

Vybrali jsme pro Vás