Krkonosskerozhledy.cz

O nás Média Fotogalerie Kontakt
 

Volný čas

RSS Feed

Filtry - zde klikněte pro jejich nastavení

Jít zpět

Jít zpět

Zálesní Lhota – kostel sv. Jana Nepomuckého

Zálesní Lhota – kostel sv. Jana Nepomuckého

Klikněte pro zvětšení obrázku.

Region: Semilsko

Zálesní Lhota – kostel sv. Jana Nepomuckého

Zálesní Lhota měla původně jen malý, velmi zajímavý dřevěný kostelík se zvonicí. Pocházel z roku 1596, a proto nemohl být původně zasvěcen sv. Janu Nepomuckému, jak se velmi často uvádí.

Pro značnou sešlost musel být roku 1881 stržen. Dochovalo se nám naštěstí alespoň několik kreseb a vzácná fotografie. To nám umožňuje učinit si aspoň dílčí představu o tom, jak podkrkonošské roubené kostely vypadaly.

Pro nově navrženou stavbu muselo být ze statických důvodů komisionálně hledáno nové, vhodnější místo. Ušlechtilý, důsledně pseudogotický kostel s polygonálním presbyteriem posvětil 29. června 1884 královéhradecký biskup Dr. Josef Hais. Štíhlá věž kostela měří 57 m a zvýšena musela být kvůli hodinám, jež byly novostavbě darovány.

Svatyně je zasvěcena národnímu světci Janu Nepomuckému, jehož umělecky kvalitní obraz na hlavním oltáři vytvořil malíř Vilém Kandler (1816–1895). Kněžiště kryje klenba nesená výraznými kamennými žebry, svedenými na bohatě zdobené patky. Výjevy v oknech v presbyteriu po stranách oltáře znázorňují sv. Petra a sv. Pavla. Prostory mezi pěkným, výrazným pískovcovým žebrovím doplňují nástěnné malby, zachycující další apoštoly. Pseudogotické vybavení kostela včetně lavic navrhla a z velké části také realizovala slavná sochařská dílna Antonína Suchardy z blízké Nové Paky.

Pozornost návštěvníka zaujmou také malby na klenbě chrámové lodi: obsahují sedm skutků tělesného a sedm skutků duchovního milosrdenství a v prostřední části klenby tyto hlavní pravdy víry:

  1. Stvoření světa
  2. Prvotní hřích
  3. Trest za hříchy: potopa
  4. Tajemství vykoupení člověka: narození Páně
  5. Smrt Páně
  6. Zmrtvýchvstání Páně
  7. 7. Založení Církve: Pán Ježíš ustanovuje sv. Petra za nejvyšší hlavu Církve.

 

Poslední soud Příklady duchovních skutků milosrdenství jsou vybrány z biblických dějin:

  1. Hřešící kárat (Prorok Nathan kárá Davida)
  2. Neumělé učit (sv. Pavel káže v Efesu)
  3. Pochybujícím dobře radit (Pán Ježíš dává radu mládenci)
  4. Zarmoucené těšit (Tobiáš těší zarmoucené)
  5. Křivdy trpělivě snášet (Job)
  6. Ubližujícím ochotně odpouštět (sv. Štěpán)
  7. Za živé i mrtvé se modliti (Juda Makabejský)

Obraz Davida na stěně kůru je chápán jako alegorie hudby, zobrazení svaté Cecílie s anděly jako symbol zpěvu. Varhany postavil Karel Eisenhut (1843–1898) v r. 1884. Jednomanuálový mechanický kuželkový nástroj je vsazen do pěkné novogotické varhanní skříně. Dispozice zůstala zachována beze změny. Zvukově kvalitní nástroj by zasluhoval rozsáhlejší opravu, po níž by se vedle liturgické hudby mohl dobře uplatnit i při koncertech, neboť svatyně má dobrou akustiku.

Na vesnické poměry monumentální stavba, zdůrazněná pěknou polohou na návrší nad obcí a stromořadím, prochází Celkový pohled na interiér kostela z kůru v poslední době pozvolnými opravami.

 

GPS: 50.56908487563968, 15.566879243509632

Zobrazit polohu na mapě

Naplánujte si trasu (přes google mapy)

Jít zpět

Mapa k článkům - kliknutím zobrazíte informace

Vybrali jsme pro Vás