Krkonosskerozhledy.cz

O nás Média Fotogalerie Kontakt
 

Volný čas

RSS Feed

Filtry - zde klikněte pro jejich nastavení

Jít zpět

Jít zpět

Vodopády Bílého Labe

Vodopády Bílého Labe

Klikněte pro zvětšení obrázku.

Region: Trutnovsko

Vodopády Bílého Labe

Bílé Labe je provázeno po velké části svého toku nejpočetnější sérií kaskád a peřejí ze všech krkonošských toků, která zpestřuje túru údolím od Lavinové jámy až po ústí do Labe. Větších nerovností, jednoznačně názvoslovně rozlišených teprve v posledních letech, je tu celkem 11. I když nevynikají výškou ani sklonem, vyznačují se poměrně velkou vodností (ta vzrůstá od nejvýše položené Lavinové peřeje z 0,25 m3/s na 0,77 m3/s), která tyto nedostatky poněkud vyvažuje.

Všechny se nacházejí na žulovém podloží, které určuje polohu i vzhled jednotlivých stupňů zvláště svými puklinovými systémy a zónami a také kvádrovitou odlučností. Geneticky jsou proto sekundárního typu.

Série začíná Lavinovou peřejí na dně Lavinové jámy, která je sice vysoká 24 m, ale stéká plynule po hladkých plotnách se sklonem pouhých 15° a členěných jen nízkými strmými stupínky na příčných puklinových plochách.

Následuje Dlouhý vodopád, který má charakter soustavy členěné dvěma vývařisky. Je vysoký 14,5 m, jeho celkový sklon je jen 16°, ale horní strmější část již dosahuje 27° a některé jeho nižší skoky jsou dokonce téměř svislé.

Následující Balvanový vodopád poblíž odpočinkového místa U svozu byl původně vysoký 8,3 m, ale poté co povodeň ucpala průrvu pod ním balvany, se zmenšil na 6,9 m.

Méně atraktivní je níže položená Mřížková kaskáda, vysoká 3,4 m. Následuje Velký skok, který sice nevyniká výškou (nestejně přes 2 m), ale představuje skutečně ostrý stupeň, vpravo kaskádovitý se sklonem 45°, ale vlevo až zcela svislý.

Následující Hučivá kaskáda je splývavého typu a stéká po skalních plotnách s celkovou výškou 4 m.

Zajímavější je Schodová kaskáda u informační tabule, která je sice nízká (2,8 m), ale členěná téměř pravidelnými schůdky podél zhruba vodorovných ložních a svislých, k toku příčných puklinových ploch.

Soutoková kaskáda u ústí Černého potoka je vysoká 3,4 m a jako většina stéká po skalních plotnách. Odlišnější je Velký vodopád pod ústím Černého potoka. Ukončuje úsek skalních ploten, a přestože je vysoký pouze 3,8–4 m (nestejně), je nejvýrazněji kaskádovitý (se sklonem 50°), a proto i nejatraktivnější na celém Bílém Labi.

a zprava navigací údolní silničky.

Posledním výrazným stupněm jsou Dívčí peřeje mezi mostem silnice na Špindlerovku a ústím do Labe. Jejich výška dosahuje 7,5 m, ale sklon je poměrně malý (okolo 10°). Jejích součástí je obří kotel s neobvyklým, zhruba trojúhelníkovým půdorysem.

Kaskády Bílého Labe jsou dobře přístupné silničkou a nad boudou u Bílého Labe turistickým chodníkem. S ohledem na to, že Důl Bílého Labe je vyhledávanou vycházkovou trasou ze Špindlerova Mlýna (mj. i pro dětské hřiště U svozu) jsou i hojně navštěvované a skalní plotny u některých z nich s oblibou využívané k posezení.

 

GPS: 50.740125026566496, 15.654759664018167

Zobrazit polohu na mapě

Naplánujte si trasu (přes google mapy)

Jít zpět

Mapa k článkům - kliknutím zobrazíte informace

Vybrali jsme pro Vás