Krkonosskerozhledy.cz

O nás Média Fotogalerie Kontakt
 

Volný čas

RSS Feed

Filtry - zde klikněte pro jejich nastavení

Jít zpět

Jít zpět

Marmitový vodopád

Marmitový vodopád

Klikněte pro zvětšení obrázku.

Region: Jablonecko

Marmitový vodopád

Polská strana Krkonoš má paradoxně vodopádů podstatně méně než česká, přesto, že severní svahy Krkonoš, a tím i jejich toky mají jako celek podstatně větší sklon. Proto by se jich tu naopak dalo očekávat více.

Vedle trojice turisticky nejvýznamnějších vodopádů (Kamieńczyku, Szklarky a Podgórnej), uvedených v prvním dílu jsou ostatní již menší, méně atraktivní, případně hůře dostupné.

Marmitový vodopád na říčce Kamienné u Szklarské Poręby nevyniká výškou (1,9 m za vyšších stavů, v pravé části až 2,5 m), ale patří k nejvodnějším (0,7 m3/s) na polské straně a je zajímavý i z jiných hledisek. První je genetické – neboť spolu s Jizerským vodopádem na Jizeře v Kořenově a Pilařovou kaskádou na Mumlavě představuje trojici říčních vodopádů vzniklých v důsledku mladých, lokálních tektonických zdvihů (pokračujících pravděpodobně až do čtvrtohor) v prostoru rozvodního uzlu na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor, které následně vyvolaly vlnu zpětné eroze. To je zcela výjimečný případ nejen v našem regionu, ale v celém Českém masivu.

Bezprostřední příčinou vzniku vodopádu je kompaktní, málo rozpukaná partie žuly, vybíhající do koryta z pravého břehu. Vlastní žulový práh je tvořený svislou puklinovou plochou, protínající koryto v kolmém směru. Hlavní rameno vodopádu vzniklo naopak na podélné svislé puklině a erozně jí prohloubilo do úzké průrvy, čímž se snížila i výška vodopádu. Následně se však průrva ucpala nanesenými balvany, a tak se stupeň opět zvýšil, ale vodopád se tím typologicky změnil na pravo-nepravý a má spíše kaskádovitou podobu. Úzkou průrvou protéká za nižších stavů většina vody, čímž se zmenšuje atraktivita vodopádu; efektnější je proto za vysokých stavů, kdy voda přetéká v celé šířce prahu a představuje z velké části i svislý skok v celé výšce.

Na jeho dně, ve skalních bocích a v odtokové partii se nachází celkem 7 obřích hrnců. Vodopád neměl donedávna žádné jméno, ale jelikož se v polštině obří hrnce nazývají marmity, získal od nich vodopád odvozeně svůj název.

Přímo k vodopádu nevede žádná turistická cesta (neřku-li značená), ale snadno ho najdete, půjdete-li přímo lesem s podrostem jen asi 200 m severním směrem od horního parkoviště u mezinárodní silnice E 65, sloužícího jako východiska k vodopádu Kamieńczyku a tak lze návštěvu obou výhodně spojit.

 

GPS: 50.82421234239527, 15.507246910121122

Zobrazit polohu na mapě

Naplánujte si trasu (přes google mapy)

Jít zpět

Mapa k článkům - kliknutím zobrazíte informace

Vybrali jsme pro Vás