Informator
RSS FeedPublikováno: Pá 14.10.2022
Region: Trutnovsko
Vrchlabský petangue - Filip Vedral reprezentoval ČR na ME na Mallorce
Filip Vedral o pétanque. Reprezentant ČR promluvil o posledním velkém turnaji
K zajímavému rozhovoru jsme si přizvali Filipa Vedrala, člena 1. KPK Vrchlabí, který už několikrát reprezentoval Českou republiku na velkých turnajích v pétanque. Tento sport je sice v Čechách známý, ale k velké škodě se bohužel nedostal do programu letních olympijských her 2024 ve Francii, protože přednost dostal street dance.
Jak se Filip k tomuto sportu dostal, jaké jsou jeho největší úspěchy a patří pétanque mezi jeho jediné sporty, které provozuje? To se dozvíte z rozhovoru, který vznikl jen pár dní poté, co Filip a reprezentační tým přiletěl z Mallorky, kde probíhalo ME v této hře, o které se toho ještě tolik neví. Je to ale velká škoda, protože hlavně ve Vrchlabí je v klubu spoustu mladých i starších hráčů, a zaslouží si pozornost veřejnosti. Mimochodem Vrchlabí je největší a jeden z nejstarších klubů v České republice vůbec.
Filipovi je čerstvě 17 let, ale pétanque se věnuje již od svých osmi let. K tomuto sportu ho přivedli rodiče, kteří ho hrají stále. Už o čtyři roky později se dostal na první velkou akci jako reprezentant juniorské kategorie, ve které je dodnes. Za sebou má přitom skvělé výsledky, a dokonce pomohl Česku k několika historickým momentům.
„V roce 2017 přišla první nabídka do reprezentace, to bylo mistrovství světa v Číně. Byla to pro mě čest, bylo mi dvanáct let. Měl jsem k tomu asi velké předpoklady,“ směje se Filip a dodává, že Vrchlabí má pro mládež hrající tento sport skvělé zázemí. „Bylo to sice jedno z nejhorších mistrovství, na kterém jsme jako ČR byli, ale sbírali jsme tam hlavně zkušenosti. Skončili jsme předposlední, porazili jsme jen Indii. Byli jsme tam ale nejmladší tým, protože v té době skončila generace silných hráčů a ročníky 2000-2002 byli slabé. Hráli jsme proti klukům, kteří byli o 4-5 let starší.“
„Rok na to bylo ME ve Španělsku,“ říká Filip a vysvětluje, jaký je systém. „Střídají se po roce ME a MS v juniorské kategorii do 18 let. Na ME jsme dopadli o dost lépe, možná i proto, že tam nebyly silné státy ze zbytku světa. Po základní části jsme skončili pátí, což bylo skvělé. Ovšem do baráže jsme pak dostali těžké soupeře, přes které jsme nepostoupili do hlavního turnaje. V Poháru národů (turnaj B) jsme ovšem skončili na 3. místě. Právě z tohoto ME jsem domů přivezl jsou první medaili. Bylo mi teprve 13 let,“ chlubí se vrchlabský hráč.
A jaké byly další výsledky? „V roce 2019 bylo MS v Kambodži, kdy Česká republika skončila v osmifinále právě proti domácí Kambodže. O rok později mělo být ME, ale kvůli kovidovým opatřením se nekonalo. V roce 2021 jsem se zúčastnil dvou šampionátů. V říjnu se konalo MS juniorů ve Španělsku. Bohužel jsme uhráli stejný výsledek jako v roce 2019. Tentokrát ale Česko padlo v osmifinále s Madagaskarem. Madagaskarci se poté stal vicemistry tohoto turnaje. V prosinci stejného roku proběhl ME klubů. Můj první šampionát mezi dospělými. Nastupoval jsem tam za vrchlabský klub. Byla to pro mě čest, že mě kapitán vzal na tuhle velkou soutěž. Turnaj se odehrál ve Francii, která patří mezi špičku tohoto sportu. Skončili jsme na 2. místě ve FedCupu (turnaj B). Další skvělý výsledek“
Skvělý úspěch pak český pétanque zaznamenal na letošním ME na Mallorce, který se konal na začátku října. Na něj odjelo hned pět hráčů a jeden trenér právě z vrchlabského klubu. „Letos jsme měli asi nejlepší tým, s kluky se už znám a hraju s nimi velmi dlouho. V tým jsem hodně věřil. Hlavně v týmovou chemii.
Mezinárodní mistrovství mají ještě jedno specifikum, které Filip popisuje: „Šampionáty trojic jsou založené na čtyřčlenných týmech. Tři hráči a jeden náhradník, který může v průběhu zápasů střídat. Plus je tu ještě soutěž navíc, které se říká vyrážení. Spočívá v tom, že pouze jeden hráč reprezentuje svoji zemi v dané kategorii. Hází se koulí do kruhu o poloměru 50 cm, ve kterém leží cíl. Cílem je buď koule nebo malý košon (prasátko). Podle toho, jak se povede cíl trefit, tolik hráč získává bodů. Letos poprvé jsem dostal tu možnost reprezentovat republiku v této soutěži právě já. Myslím si, že jsem si to zasloužil. Letos jsem se totiž stal mistrem České republiky v kategorii do 18 let ve vyrážení. Byla to pro mě odměna za veškerou práci, co jsem pro český pétanque udělal. Šel jsem si to užít. Začal jsem s klidnou hlavou. Po základní části jsem měl 32 bodů, což byl můj rekord! Navíc jsem postoupil rovnou do čtvrtfinále, jako první z České republiky. Následně mě do čtvrtfinále doprovodila i Sára z kategorie dívek do 18 let. Ve čtvrtfinále jsem hrál proti Turkovi, což byl přívětivý los. Nejdříve jsem sice vyhrával, ale pak jsem o své vítězství musel bojovat, když vedl soupeř asi o tři body. Hlavně přes velkou sebedůvěru se mi to ale povedlo. O to větší radost jsem měl, když mě doplnila i Sára. Oba jsme se v tu chvíli mohli radovat z historických medailí. O druhu cennosti se rozhodovalo až poslední den.“
Letos se tak přepisovaly dějiny pétanque v mnoha kategoriích. „Po čtvrtfinále vyrážení se odehrál samotný turnaj. První zápas s Monakem jsme sice prohráli, ale pak jsme porazili Slovensko, Dánsko a Estonsko. V posledním zápase jsme šli na Itálii. Jediný tým bez prohry. Bohužel jsme je nedokázali porazit, ale i tak nám to stačilo na postup do čtvrtfinále. Tam jsme schytali Francii, poslední mistry světa. Ve Francii je pétanque národním sportem, takže bylo jasné, že to procházka růžovým sadem nebude. Po nepodařeném začátku byly nervy na místě. Řekli jsme si ale, že nemáme co ztratit, a začalo se nám dařit. Byl to ale nakonec hodně rychlý zápas, nepředvedli jsme dobrý výkon a trochu nás to mrzelo. Prohráli jsme 7:13. Páté místo na ME je ale vyrovnání rekordu. Máme ale pocit, že jsme mohli skončit lépe.“
V samostatné soutěži nakonec Filip skončil v semifinále. Vyřadil ho německý soupeř, který poté ve finále porazil Francouze národním rekordem. Dokázal nastřílet obdivuhodných 49 bodů (světový rekord drží 30letý Francouz Dylan Rocher s počtem 63 bodů). Navíc se tam sešlo spoustu diváků ze všech zemí. „Byl jsem vyděšený, když jsem viděl tu spoustu lidí, kteří se měli koukat na mě, jak střílím. Každopádně jsem si to užil. Nedá se ani říct, že bych byl nervózní. Poté jsem se ctí přebíral bronzovou medaili,“ usmívá se. „Do své sbírky jsem tedy přidal 3.místo z ME. V tohle chvíli jsem držitelem 4 titulů mistra ČR trojic v kategorii juniorů, 1 titul mistra ČR ve vyrážení v kategorii juniorů, 1 titul mistra ČR klubů, 3.místo z ME juniorů z Poháru národů, 2.místo z ME klubů z FedCupu a 3.místo z ME juniorů ve vyrážení.“
Kromě pétanque se Filip ale věnuje také hokeji – a to dokonce hned ze tří stran. Je to hokejista, na ledě je jako doma. Přivydělává si jako rozhodčí, a dokonce letos dostal nabídku pracovat v hokejové redakci, což s radostí přijal. „Ještě nejsem rozhodnutý, jestli se budu věnovat hokeji nebo pétanque. V létě mám pétanque, v zimě zase hokej. Obojímu se snažím dát 100 %. V hokeji jsem se zatím nikam daleko nedostal, ale osobně nevím, jestli bych z Vrchlabí odešel. Raději bych tu zůstal, jsem tu spokojený. Dělat rozhodčího mě hodně baví, protože na hokej dostanu jiný pohled. A jsem rád, že si tím něco vydělám, protože výzbroj na hokej i na rozhodčího něco stojí.“
„Vedení klubu HC Stadion Vrchlabí mě pak oslovilo, jestli bych nechtěl dělat v redakci. Ani jsem nepřemýšlel a nabídku jsem přijal. Vylepším si tím nejen slovní zásobu, ale poznám zase něco nového. Koukám i do budoucnosti, a tak doufám, že se mi to bude do životopisu hodit,“ říká mladý reprezentant v netradičním sportu, který má ve Vrchlabí pevné základy.
Určitě se podívejte, jak se pétanque hraje a jaká jsou jeho pravidla. Do klubu se pak můžete sami přihlásit a vyzkoušet si, jak náročný tento sport je. Pétanque je hra pro všechny věkové kategorie, můžete tedy začít i v pokročilém věku. Důležité je, aby vás hra bavila, stejně jako Filipa Vedrala, který je ostříleným sportovcem. Další úspěchy na sebe nenechají dlouho čekat.
Raina Tomanová
We have chosen for you