Informator
RSS FeedPublikováno: Ne 29.08.2021
Region: Trutnovsko
Uprostřed polí krkonošského předhůří najdeme osaměle rostoucí borovici lesní. Borovice je v těchto končinách poněkud netypický solitér a v místě, kde bychom spíš čekali jasan, případně lípu nebo dub, je nevšedním zpestřením pohledu do okolních širokých polí a luk, které strom obklopují.
Památnou sosnu najdeme na oblém hřbetu mezi Kunčicemi nad Labem a Horní Kalnou u cesty zvané Příčnice. Přestože geograficky má borovice blíž do Kunčic – odkud se k ní také nejsnáze dostaneme – katastrálně patří na území obce Horní Kalná. Vyrazíme-li z Kunčic přes Labe po mostě naproti železniční stanici, nejprve překonáme krátké a velmi prudké stoupání. Za chvíli jsme u skupiny několika domů, samoty Příčnice (místní ale říkají Příšnice), kde je křižovatka čtyř směrů cest. Podle směrovky se vydáme vlevo a již po několika krocích spatříme osamělý strom uprostřed rozlehlé planiny. Pokud by snad kolemjdoucího zrovna tady přepadla letní bouřka a on by se navzdory všem doporučením rozhodl využít osamělou borovici jako úkrytu, musíme jej rozhodně varovat a upozornit na dobře patrnou povrchovou jizvu, způsobenou bleskem.
Nikdo už neví, jestli zde byla borovice vysazena, nebo vyrostla-li ze semene. Její stáří ale dnes odhadujeme na přibližně 130 let. Z dochované fotografie, zhotovené jilemnickým konzervátorem ochrany přírody Jindřichem Ambrožem roku 1942, můžeme vysledovat, že za 73 let od jejího pořízení se habitus stromu nijak výrazně nezměnil, borovice jen poněkud zmohutněla. Křivolaká sosna dnes dorůstá výšky téměř 20 metrů a obvodu kmene více než dva metry. Přestože ochrany jakožto památný strom využívá teprve od 26. ledna 2007, v hledáčku ochránců a milovníků přírody je už pradávno. Podle zjištění J. Ambrože borovici chránil majitel pozemku, hornokalenský statkář Hynek Trejbal z č. p. 100. Ten převzal i obraz sv. Václava, který na borovici před válkou visel, než jej někdo shodil. Blízký vztah místních k památné borovici je ale patrný dodnes. Informační cedule na zmíněném rozcestí, poněkud „zahrádkářská“ úprava okolí stromu i jednoduchá lavička na čtyřech kůlech, vybízející k posezení a rozhlédnutí po okolní krajině, nás nenechají pochybovat o tom, že zdejší obyvatelé mají „svou“ borovici rádi.
Z Příčnice je daleký rozhled zejména na krkonošské kopce a hřebeny, ale vidíme i Zvičinu, Čisteckou hůru a další známé podkrkonošské vrchy. Až se budete po okolí rozhlížet, mějte na paměti, že po cestě Příčnici doslova kráčela historie. V dávné minulosti sloužila jako spojovací cesta mezi zemskými stezkami a využívala ji i původní poštovní doprava. Po Příčnici šel i Jan Amos Komenský v časech svého pobytu v Podkrkonoší. Historické prameny a poznámky konzervátora Ambrože uvádějí, že tudy chodil na svých cestách z Bílé Třemešné do Branné, konkrétně například 13. ledna 1628. Později, když roku 1778 vtrhli do Čech Prusové, z „Příčnické cesty“ se proti nim údajně střílelo a říkalo se tady potom „Na baterii“. V době druhé světové války pak byla tato cesta hranicí mezi protektorátem Čechy a Morava a Německem (borovice roste na protektorátní straně).
Vzhledem k malému riziku ohrožení stromu předpokládáme, že památná borovice bude Příčnici zdobit ještě dlouho a také nám bude připomínat některé významné okamžiky historie, spojené s tímto místem.
Autor/autoři: Jakub Šimurda
Číslo: Krkonoše 8/2015
Strana: 6
GPS: 50.5751917, 15.6221936
We have chosen for you