Spare time
RSS FeedRegion: Trutnovsko
Černý Důl – kostel archanděla Michaela
Během 16. století vzniklo v Krkonoších několik hornických osad, málokterá se však hned stala samostatnou obcí s vlastním kostelem. To se podařilo Černému Dolu, neboť si ho vybral Kryštof z Gendorfu za druhé hornické středisko svého vrchlabského panství.
První nevelký kostelík byl postaven roku 1556. Tomuto kostelíku věnoval Kryštof Gendorf roku 1561 zvon, který nese jeho jméno i znak a patří k nejstarším dochovaným zvonům v horách. Kostelík se později, zřejmě mezi lety 1605–7, stal kněžištěm nového kostela. Dodnes jeho stáří dokládají úzká pozdně gotická hrotitá okna, ve vrcholu tvarovaná do jednoduché kružby nazývané jeptiška. O renesanční podobě přistavěné lodi toho dnes mnoho nevíme.
V současnosti zde probíhají restaurátorské práce, při nichž se pod vrstvami přemaleb začala objevovat i původní renesanční výzdoba. Z renesančního vybavení se vedle zvonu dochovala ještě pískovcová křtitelnice.
Baroko však dalo černodolskému kostelu především nádherný akantový oltář, do jehož středu byl roku 1848 umístěn klasicistní obraz archanděla Michaela, pozdní dílo trutnovského malíře Ignáce Russe. Nad ním je ještě v akantových rozvilinách obraz Nejsvětější Trojice ve tvaru kvadrilobu.
Většina výzdoby ale padla za oběť nenechavcům. Kostel měl historicky tu smůlu, že Černý Důl, ačkoli velkoryse založený, byl vždy spíše nebohatou horskou vesnicí než prosperujícím městem. Proto svého vlastního faráře neměl po dlouhé období rekatolizace až do roku 1772 a přišel o něj záhy po konci druhé světové války. Kde není stálý duchovní pastýř a dostatek věřících, zdá se osud kostela zpečetěn. To hrozilo i zde až do doby, než se ho ujala obec.
Citlivě zrestaurovaný hodinový stroj rozeznívá každou čtvrthodinu i původní Gendorfův zvonek. Doufejme, že tím přivolá dobré časy a my se dočkáme obnovy kostela archanděla Michaela, jak je nazýván od 18. století. Pro horskou obec je to ovšem velmi těžký úkol.
GPS: 50.63488838856317, 15.710440575726167
We have chosen for you