Czas wolny
RSS FeedRegion: Trutnovsko
Lom ve Strážném
V osmi stech metrech nad mořem se zvedá padesátimetrová strmá vápencová stěna – někdejší kamenolom u Hříběcích Bud.
Jeden z mnoha krkonošských lomů, založených v krystalických vápencích, vůbec největší lom na území Krkonošského národního parku a zároveň nejdokonalejší tzv. jámového typu v této horské oblasti.
Skutečný lom tu byl založen někdy na počátku minulého století právě pro těžbu vápence k výrobě vápna a také mramorových drtí. Původně to byl lom „stěnový“, hluboký jen asi dvacet metrů. Později, prohloubený o další zhruba tři desítky metrů, se změnil v lom jámový a z jeho dna byla proražena dnes již neprůchodná, tři sta metrů dlouhá štola, kterou se odváděla voda do údolí Klínového potoka.
Po několik desetiletí se v lomu ve Strážném lámal známý krkonošský mramor – oblíbený a vyhledávaný stavební a sochařský kámen.
Po druhé světové válce přešel lom i se závodem ve Vrchlabí pod národní podnik České cementárny a vápenice. S těžbou mramoru se přestalo a sutina se odvážela do vrchlabského závodu k výrobě drtí a moučky.
„Mramorová hora“ postupně zarostla zelení, stala se tichým útočištěm ptactva, biotopem zajímavých druhů hmyzu i domovem vzácných druhů horských bylin, vázaných na výskyt vápence. Memento ale zůstává: Vždy když ochudíme přírodu, sami zchudneme.
GPS: 50.677983922135155, 15.624526610134271
Wybraliśmy dla Ciebie