Czas wolny
RSS FeedRegion: Trutnovsko
Pec pod Sněžkou – kaple v Obřím dole
Když v letech 1872–3 stavěl Johann Goder v Obřím dole kapličku, nejspíše netušil, že v tomto širokém ledovcovém údolí vybral místo přímo u hráze někdejší přehrady k plavení dřeva z hor.
Jistě ale věděl o nebezpečí, kterým v tomto odlehlém a divokém místě odedávna hrozily živly, a tedy i o potřebě ochrany a přímluvy u Pána Boha. Právě jedna ze zdejších velkých povodní odkryla v 70. letech minulého století příčný profil staré hráze a obnažila na jejím vrcholu vyrovnanou kamennou „dlažbu“. Definitivně tak potvrdila, že to, co přírodovědci léta měli za pozůstatek ledovcové morény, onen typický čelní val z kamení a suti, který ledovec při pohybu do údolí tlačil před sebou, vznikl činností člověka a byl pozůstatkem staré „klauzy“.
Největší katastrofa ale přišla 29. července večer roku 1897. Po prudkých deštích se ze svahů Sněžky daly do pohybu obří zemní laviny, zničily dvě chalupy, které jim stály v cestě, a pod nánosem bahna a suti pohřbily jejich obyvatele. Některým z nich se podařilo zachránit, ale těla několika obětí se nikdy nenašla.
Také proto na místě první z chalup, ve které zahynulo pět lidí rodiny Mitlöhnerových, nechala manželka tehdejšího majitele panství, hraběnka Ema Czernin-Morzin, postavit kříž. Stojí dodnes vpravo od cesty do Obřího dolu.
Na místě druhé chalupy Bönschových dlouho stál dřevěný křížek s mosaznou tabulkou a nápisem, připomínajícím katastrofu. Poté, co se křížek rozpadl, byla tabulka přenesena do nedaleké kapličky a uvnitř umístěny i fotografie, dokumentující celou událost.
V polovině padesátých let 20. století sjela z úbočí Studniční hory sněhová lavina mimořádné šíře a hmotnosti, která vyjela až do protisvahu a smetla celou horní část kapličky.
Rekonstrukce mohla být zahájena až v létě, neboť až do července prý zůstal sníh ležet. Stopy po opravách jsou dodnes znát zejména na průčelí kamenné stavbičky.
GPS: 50.72232680434517, 15.727019227069427
Wybraliśmy dla Ciebie