Czas wolny
RSS FeedRegion: Trutnovsko
Kaskády Rudného potoka
Rudný potok je krátký levostranný přítok Úpy spadající ze Sněžky do závěru Obřího dolu těsně pod Dolním Úpským vodopádem. Svojí erozí vytvořil Rudnou rokli, která jako celek představuje nejstrmější údolní žlab v Krkonoších (27°) a mohli bychom ho označit za nejvíce alpinotypní (populárněji bychom mohli říci velehorskou) údolní formu v republice.
Dělí se na tři zcela odlišné části – horní tvoří radiálně sbíhavé zářezy vyplněné sutěmi a oddělené skalními výchozy, střední strmou skalnatou rokli a spodní mohutný náplavový kužel, kde probíhají (spolu s přilehlou částí Obřího dolu) v současnosti nejintenzivnější erozní procesy nejen v Krkonoších, ale i též celé republiky (tzv. divočení toku).
V uvedené střední části stéká potok z velké části po obnaženém skalním podloží a vytváří zde celou sérii až soustavu kaskád a peřejí vysokých dohromady okolo 250 m. Jednotlivé kaskády sice nepatří k nějak výjimečně atraktivním, ale přesto se s nimi pojí ještě republikový rekord: jejich geologické podloží je petrograficky (horninově) i tektonicky nejkomplikovanější v republice. Souvisí to s tím, že potok sleduje po délce kontakt žulového masivu a krystalinika, tzv. kontaktní dvůr.
K horninové pestrosti přistupují ještě výrazné tektonické poruchy, zvláště až 30 m široké zlomové pásmo v karbonátech, které probíhá podélně korytem v prostoru nejspodnějšího vodopádu, jímž série končí.
Tento nejspodnější vodopád pod někdejší štolou Honza je v celé Rudné rokli z geologického hlediska nejzajímavější a současně i nejvyšší, i když z hlediska samotné “vodopádové“ atraktivnosti není nijak výjimečný. Typologicky patří k peřejovým kaskádám, je vysoký 30 m a sestává za dvou odlišných částí. Horní, vysoká 14 m, je převážně na svorovém podloží, má sklon jen 30° a je dosti ukrytá v křovité vegetaci. Její součástí je jeden unikátní třímetrový skok, z pravé strany tvořený polohou železné rudy pyrhotinu. Zajímavější je ale spodní část vysoká 16 m, která je na podloží krystalických vápenců a má sklon okolo 40°.
Nedostatkem kaskád Rudného potoka je malá vodnost (okolo 25 l/s) a pro návštěvníky i to, že jsou v nepřístupné I. zóně KRNAP a navíc převážně skryté ve skalním zářezu i křovité vegetaci. Návštěvník může spatřit jen několik nižších a méně zajímavých kaskádek v okolí modře značené cesty z Obřího dolu k bývalé Obří boudě, která protíná Rudnou rokli u bývalého trkače. Vodopády, zvláště pak nejspodnější, si však přesto zaslouží své místo v galerii nejvýznamnějších krkonošských vodopádů pro svou geologickou i geomorfologickou výjimečnost v celorepublikovém měřítku.
GPS: 50.7329772, 15.7337622
Wybraliśmy dla Ciebie