Czas wolny
RSS FeedRegion: Jablonecko
Po vrších za Jizerou
Lidé do Krkonošského národního parku jezdí zejména za turistikou, čerstvým vzduchem a přírodou. Ta může přežít 6 milionů návštěvníků ročně jen tehdy, pokud budou dodržovat následující pravidla. Jsou v podstatě stejná, jako když navštívíme nějakého kamaráda u něj doma. V Krkonoších je naším hostitelem příroda a my jsme dočasní hosté.
Tesařovská kaple
Evangelická kaple v Kořenově už na první pohled upoutá svým neobvyklým tvarem. Její půdorys tvoří osmiúhelník, který ještě zvýrazňuje černobílá fasáda. Historie této stavby sahá do počátku 20. století. Zdejší evangelíci z potřeby důstojného místa pro svá setkávání svépomocí vystavěli za šest měsíců roku 1909 kapli podle návrhu Otto Bartinga. Obnos potřebný na stavbu získali místní s pomocí zdejšího kněze, který jezdil za úplatu kázat do Slezska a výtěžek věnoval na stavbu. Tesařovská kaple má dvojče v rakouském Dornbirnu, kde je postavili podle stejného návrhu.
Prasečí ocásky
Zkroucené železné pruty neboli prasečí ocásky, jak se jim podle tvaru říká, se umisťovaly na střechy bunkrů a taky v jejich okolí. Ty na střechách byly o něco kratší, obvykle jen s jedním zakrouceným okem, a upevňovala se na ně zelená maskovací síť. Pozemní prasečí ocásky sloužily jako protipěchotní ochrana. Proto jsou vyšší a většinou i s dvěma zakrouceními. To proto, že se skrz jejich oka natáhl ostnatý drát ve výši kotníků a stehen. Na místě zvaném Hřbitov prasečích ocásků najdete hned několik těchhle důmyslných zábran dokonce ještě s betonovým uchycením.
Rozhledna Štěpánka
Věž vysoká 24 metrů je opravdovou dominantou Jizerských hor. Nese jméno arcivévody Štěpána, kterého chtěl uctít majitel zdejšího panství a zároveň stavitel rozhledny kníže Kamil Rohan. Výstavba rozhledny se protáhla na celých 44 let, ke slavnostnímu otevření došlo v roce 1892. Pod vrchem Tábor na Jičínsku má rozhledna Štěpánka svou menší dvojnici Alainovu věž, která sloužila jako kamenný posed. Její stavba se rozběhla později než Štěpánčina, ale kvůli zdržení byla dostavena o celých 30 let dříve.
Tlapatý kříž
Prostranství vlevo před rozhlednou vévodí tlapatý kříž. Prašné náměstíčko lemované vztyčenými kameny má zvláštní atmosféru. Původní německé obyvatelstvo tu zřídilo pietní místo, kde se scházeli pozůstalí po vojácích padlých na východní frontě. Češi naopak věřili, že se tu konají shromáždění německé mládeže. Po druhé světové válce bylo místo zpustošeno, protože připomínalo nenáviděné odsunuté Němce. Tlapatý kříž byl svržen ze srázu, kde musel čekat několik desetiletí, až bude pietní místo obnoveno.
Bunkr dvojče
Půl kilometru před koncem okružní trasy, nedaleko soutoku Jizery a Mumlavy na Mýtě, potkáte vpravo od cesty zvláštní zdvojený řopík, tak zvané dvojče. Dvojbunkr vznikl v místě, kde je údolí Jizery obzvlášť hluboké a úzké, a bylo proto nutné zvětšit palebný úhel. Jednotlivé stupně dvojčete dělí výška dvou a půl metru. Pokud by se nepřítel i přes kulometnou palbu dostal až k bunkru, naskytl by se mu přímo u vchodu pohled z blízka do hlavně namířené střílnou vedle pancéřových vchodových dveří.
Řopíky
S bunkry pohraničního opevnění se v Krkonoších setkáváme na hřebenech i v hlubokých údolích. Kořenov protínají dokonce dvě linie bunkrů, které měly v předvečer druhé světové války sloužit k odražení německého útoku. Pod lidovým názvem řopík se skrývá nejčastěji vzor 37 v různých variantách podle způsobu využití i zasazení do terénu. Jen několik metrů od cesty je tu k vidění poměrně vzácné lehké kulometné hnízdo typu C, na kterém se dochovala původní střecha z vlnitého plechu. To je docela vzácnost, protože se vlnitá střecha často přebetonovávala.
Více informací: https://www.krnap.cz/
1. Údolí Jizery 2. Tlapatý kříž 3. Roubenka na Zabylém 4. Rozhledna Štěpánka v průběhu rekonstrukce 5. Bílá skála 6. Protesaná skála 7. Bunkr dvojče
GPS: 50.75950342100958, 15.363562845424399
Wybraliśmy dla Ciebie