Krkonosskerozhledy.cz

O nas Media Galeria zdjęć Kontakt
 

Drogowskaz

RSS Feed

Filtry - kliknij tutaj, aby uzyskać ustawienia

Wróć

Wróć

Vodopády Krkonoš 1

Vodopády Krkonoš 1

Klikněte pro zvětšení obrázku.

Publikováno: Čt 12.05.2022

Region: Jablonecko, Náchodsko, Semilsko, Trutnovsko

Vodopády patří k nejzajímavějším, turisty i výletníky nejvyhledávanějším přírodním objektům. V některých územích tvoří při mnohých výletech a horských túrách dokonce onu vyhledávanou „třešničku na dortu“.

Padající a šumící, po deštích a při tání sněhu i burácející voda má svoje neopakovatelné kouzlo, které obdivuje snad každý. Naše republika je někdy označovaná za střechu Evropy, což platí i z hlediska hydrografického.

Velké geologické stáří Českého masivu, který tvoří její převážnou část a z toho vyplývající reliéfové podmínky výskytu a vzniku vodopádů příliš nepřejí, proto je jich u nás málo a převážně malých a nízkých a co víc – i málo vodných.

Tak velké vodopády, které můžeme vidět v Alpských a Skandinávských zemích, hlavních evropských vodopádových „velmocích“, u nás nenajdeme. Musíme se proto spokojit s málem, ale z toho mála mají právě Krkonoše to štěstí, že je jich tu nejen bezkonkurenčně nejvíce ze všech pohoří v Česku a současně jsou v nich všechny naše nejvyšší a také velká část z těch nejvodnějších vodopádů.

Velký počet vodopádů v Krkonoších však přesahuje rozsah jediné brožury. V publikaci, kterou držíte v ruce, jsme se proto zaměřili na obecné charakteristiky a typologii vodopádů a z krkonošských na přehled těch nejznámějších a nejvíce navštěvovaných, včetně hlavních polských.

Byla by však škoda, kdyby se návštěvníci nedozvěděli o řadě sice méně známých, ale přitom také krásných vodopádů, z nichž mnohé jsou i v nižších polohách hor. Plánujeme proto vydat ještě druhou brožuru na toto téma, v níž se budou moci zájemci dozvědět také o nich.

 

Pančavský vodopád

Pančavský vodopád je s ohledem na svou výšku králem českých vodopádů, i když jeho atraktivita je poněkud limitovaná malým množstvím vody a to hlavně v létě, právě v době, kdy vrcholí turistická sezóna. Nachází se v karu Labských jam, konkrétně v Pančavské jámě v závěru Labského dolu.

 

Labský vodopád

Labský vodopád je dalším z nejznámějších vodopádů Krkonoš i celé republiky. Svým způsobem je i raritou, protože je vedle Rýna je Labe jedinou z velkých evropských řek, která se může pochlubit „svým“ vodopádem a to pouhý 1 km od pramene.

 

Pudlavský vodopád

První dva toky s vodopády (Labe, Pančava) ústí do Labského dolu visutě zprava z plošiny vrcholového zarovnaného povrchu. Následující dva (Pudlava, Dvorský potok) jsou sice také visuté, tedy s vodopády, ale liší se tím, že stékají ze svahových údolí a naopak z leva. Pro všechny je však společné
to, že za visutý charakter jejich údolí vděčí zalednění Labského dolu v ledových dobách.

 

Malý Labský vodopád

Na jednom ze strmějších úseků dna Labského dolu vznikl sice jen nevysoký, ale přesto atraktivní skok,
označovaný jako Malý Labský vodopád. Nachází se ve střední části údolí, v úseku mezi ústím Pudlavy a Dvorského potoka, přímo pod modře značenou údolní cestou, z níž je i snadno viditelný i přístupný. 

 

Dvorský vodopád

Poslední, nejníže po toku položený vodopád Labského dolu, je na dalším levostranném přítoku, Dvorském neboli Martinově potoce přitékajícím z Martinova dolu.

 

Mumlavský vodopád

Největší přírodní atrakcí západní části Krkonoš je bezesporu Mumlavský vodopád. Nejspíše představuje i nejnavštěvovanější vodopád celé republiky.

 

Huťský vodopád

Poslední z významnějších vodopádů v krkonošském povodí Jizery se nachází na horním toku stejnojmenného Huťského potoka (též někdy zvaný jako Rokytnice) nad Horní Rokytnicí, ve svazích Lysé hory.

 

Horní Úpský vodopád

Úpa vytváří na svém nejhořejším toku dva vodopády, které vděčí za svůj vznik dávnému ledovci, ale přesto má každý jinou genezi.

 

Dolní Úpský vodopád

Jen asi 1 km níže vytváří Úpa na spodním konci Úpské jámy další vodopád, který má sice vzhledem k již podstatně většímu povodí mnohem více vody, ale zase se vyznačuje výrazně menším sklonem.

 

Vodopád Kamieńczyku (Wodospad Kamieńczyka)

Jednoznačně nejatraktivnější z vodopádů na polské straně je vodopád Kamieńczyku, 2,5 km jihozápadně od Szklarské Poręby.

 

Vodopád Szklarky (Wodospad Szklarki)

Na opačné straně Szklarské Poręby, zhruba 2 km od centra na východ se nachází vodopád Szklarky, druhý nejvýznamnější, a s ohledem na nejsnadnější přístup co do návštěvnosti vůbec nejvyhledávanější vodopád polských Krkonoš.

 

Vodopád Podgórné (Wodospad Podgórnej)

Třetí pěkný, i když již menší vodopád vytváří potok Podgórna ve střední části polských Krkonoš.

 

GPS: 50.76827889560925, 15.622779989438866

Zobrazit polohu na mapě

Naplánujte si trasu (přes google mapy)

Wróć

Mapa artykułów - kliknij, aby wyświetlić informacje

Wybraliśmy dla Ciebie